In Posse: izdelava ženske sperme
Delavnica: torek, 7. maj, 2019, ob 17. uri
Prijava in informacije za udeleženke: info@kapelica.org
Javna predstavitev: torek, 7. maj, 2019, ob 19. uri
Laboratorij BioTehna / Galerija Kapelica, Kersnikova 4, Ljubljana
Charlotte Jarvis že vrsto let razvija serijo umetniških del z naslovom 'Corpus', v kateri iz več zornih kotov in s preoblikovanjem različnih bioloških (človeških) materialov poskuša vzpostaviti nov odnos do telesa, ki v sodobnosti postaja prizorišče biotehnoloških in identitetnih sprememb.
V projektu In Posse se vrača k osrednji temi, ki je bila prisotna že v njenih zgodnjih projektih: h konstrukciji spola in razmerju med biološkimi značilnostmi spola (izvorno sta to kromosoma XX ali XY) ter družbenimi implikacijami, ki nas določijo takoj, ko je naš spol znan. Iz celic svojega maščobnega tkiva želi vzgojiti žensko spermo, s katero bi skozi akt osamosvojitve in samostojne ženske stvaritve nečesa tako pomembnega kot je življenje – pričela rahljati patriarhalno družbeno strukturo, v kateri se spermo opisuje kot 'življenjsko silo', 'kapljo možganov' ali 'tisto, kar zaseje seme kreposti v žensko dušo'.
In Posse se razvija v treh delih: v prvem so Charlotte in njene sodelavke na poti, da vzgojijo spermatozoe (spermije) iz njenega telesa. Ob tem razvijajo žensko obliko semenske tekočine. Nazadnje Charlotte načrtuje reanimacijo (re-enactment) starodavnega grškega festivala plodnosti Thesmophoria s trajajočim performansom, sodobno poustvaritvijo obreda, ki bo na povezovalen in vključevalen način skušal 'prepisati' patriarhalne zgodovinske strukture in se dotakniti aktualnih tem za prihodnost, v kateri se spolno in genitalno ravnovesje moči ponovno preverja.
Del projekta, skupaj z razvijajočimi semenčicami in načrti za festival Thesmophoria, bo predstavljen 7. maja kot laboratorijska delavnica z udeleženkami in javna predstavitev. Semenska tekočina bo nastala na Kersnikovi v laboratoriju BioTehna. Osnova te tekočine bo plazma, pridobljena iz krvi umetnice in darovalk – trinajstih udeleženk delavnice. Zbrana plazma darovalk bo združena s trinajstimi drugimi organskimi spojinami, ki tvorijo semensko tekočino (beljakovine, fruktoza, mlečna kislina in celuloza). Tako bo izdelava semenske tekočine skupinsko dejanje, ki je hkrati simbolna zavrnitev heteronormativne hierarhije.
Udeleženke delavnice so vabljene tudi k sodelovanju na performativni del projekta, ki se bo nadaljeval oktobra na 25. Mednarodnem festivalu sodobnih umetnosti - Mesto žensk.
Predstavitev in delavnica bosta potekali v angleščini.
Galerija Kapelica v sodelovanju z Mestom žensk
Znanstveno sodelovanje: Prof. Susana M. Chuva de Sousa Lopes, Leiden University Medical Center, Kristijan Tkalec
Strokovna pomoč: Vesna Sekelj Rangus
Foto: Miha Godec
Razstavo sta podprla Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije in Mestna občina Ljubljana – Oddelek za kulturo
Dogodek je del mednarodnega projekta DITOs (Doing It Together Science / Soustvarjamo znanost, )
Podpora: Evropska komisija – Obzorje 2020