Spolna vzgoja II
»Seksualni užitek je fizično in/ali psihično zadovoljstvo in ugodje, ki ga prinašajo skupne ali samotne erotične izkušnje, vključno z mislimi, fantazijami, sanjami, čustvi in občutki. [...] Seksualni užitek je temeljna spolna pravica v okviru človekovih pravic.« (Iz Deklaracije o seksualnem užitku)
Spolna vzgoja II je niz petih predavanj-performansov (Diagnoza, Consentire, Zmožnost, Igre, Borba), ki z različnih zornih kotov in skozi raznolike uprizoritvene prakse osvetljujejo pravico do seksualnega užitka. Temeljijo na pogovorih z ženskami, ki so delile svoje osebne zgodbe, izkušnje in težave, ter na intervjujih s strovnjaki_njami z različnih področij. Diagnoza obravnava vaginizem* in boleče spolne odnose, ki jih po nekaterih raziskavah izkuša celo do 40 odstotkov žensk. Consentire razpira prostor za premislek o tem, kaj pravzaprav pomeni soglasen seks in kako so videti prakse soglasja. Zmožnost temelji na zgodbah štirih žensk s hendikepom o njihovem spolnem zorenju, odnosu do lastnega telesa, spolnosti in partnerskih odnosih. Igre se podajajo na področje nekonvencionalnih seksualnih praks, ki jih urbana govorica imenuje ‘kink’. V Borbi pa ustvarjalke rekonstruirajo prizadevanja za reproduktivne pravice v Jugoslaviji, ki so se spolnih pravic dotikala zgolj implicitno, a so utrla pot za to, da danes lahko sploh govorimo o pravici do seksualnega užitka.
Predavanja-performansi so nastajali v sezoni 2022/2023 na Novi pošti (Slovensko mladinsko gledališče in Maska), na festivalu Mesto žensk pa jih bodo ustvarjalke povezale in v okviru celodnevnega dogodka odigrale drugega za drugim.
**Vaginizem velja za najhujšo spolno motnjo pri ženskah. Gre za krč mišic medeničnega dna, zaradi katerega je popolnoma onemogočena vaginalna penetracija, četudi si je ženska želi.
Rezervacije vstopnic na e-naslovu rezervacije@cityofwomen.org. Prodaja vstopnic na prizorišču. Vstopnica za Spolno vzgojo II ni vključena v festivalsko vstopnico.
Ponovitev: 8. 10., 15.00, Nova pošta, dogodku sledi Zbor za publiko.
Avtorice: Tjaša Črnigoj, Lina Akif, Sendi Bakotić, Nika Rozman, Vanda Velagić, Tijana Todorović, Barbara Kapelj, Tea Vidmar, Lene Lekše, režiserka: Tjaša Črnigoj, scenografke: Barbara Kapelj, Tijana Todorović, Lene Lekše; kostumografka: Tijana Todorović; oblikovalka likovne podobe: Tijana Todorović; performerke: Lina Akif, Sendi Bakotić, Nika Rozman, Vanda Velagić; avtorica glasbe in zvočna performerka: Tea Vidmar; nastopajo tudi: Tjaša Črnigoj, Barbara Kapelj, Tijana Todorović; izbor glasbe: avtorice predavanj-performansov; strokovne sodelavke: dr. Gabrijela Simetinger, dr. Maja Vehar, Alja Lobnik
Anonimni intervjuvanki glas posodila: Anja Novak; Nuri glas posodila: Katarina Stegnar; Juti glas posodila: Janja Majzelj; Tari glas posodila: Nathalie Horvat; Vidi Tomšič glas posodila: Draga Potočnjak; Francu Novaku glas posodil: Matej Recer; glas babice: Nina Skrbinšek; glas napovedovalke: Sara Horžen
Svoje izkušnje so delile: Martina Piskač (skupaj z Urošem Sedejem), Doris Pandžić, Iris, Juta, Linda, Nura, Suzana, Tara, Tjaša in anonimne intervjuvanke.
V predavanja-performanse so vključene izjave strokovnjakov: dr. Gabrijele Simetinger, Elene Pečarič, Jerneja Hazimalija, Stevena De Weirdta.
Sogovornica za biografiji Vide Tomšič in Franca Novaka: Živa Novak