Kdo se boji čarovnice?
Vizualno zvočna postavitev Kdo se boji čarovnice? s podnaslovom 2000 let žrtvovanja v imenu države, hudiča in boga simbolizira vez s preganjanimi ženskami. Je zgodovinski spomin na tiste, ki niso preživele, je oda vsem mučenim, po nedolžnem obsojenim in na grmadah zažganim čarovnicam.
Teoretiki čarovniških procesov, histerije in pogromov nad njimi pravijo, da je spomin na čarovnice še do danes ostal v nas kot rana v kolektivni zavesti. Zato travma žensk, ki so jih obsodili kot čarovnice, skurili na grmadah, javno izpostavljali posmehu, ustrahovali, zaznamovali in onečastili, ne bo pozabljena, dokler ne bo imenovana, tisočkrat izpovedana, vsakič, skozi vsak posamični spomin na svoj način izrečena.
Interaktivni vizualno zvočni projekt je zasnovan na neposrednem soočenju z dejstvom, da je status ženske v zahodnih kulturah, ki temeljijo na krščanskem verovanju o izvirnem grehu, bistveno povezan s temo čarovnic in žrtvovanja nasploh. Dejstvo, da so prav ženske javno mučili in sežigali, je zapustilo v naši kulturi globoke brazde strahu, uničene pa so bile tudi korenine ženske povezanosti s čarobnimi močmi zelišč, vedenja o zdravilstvu. S čarovnicami je proces žrtvovanja dosegel vrhunec, skozi njega lahko dekonstruiramo strahove cerkvenih in posvetnih oblasti pred močnimi, ustvarjalnimi in svobodnimi ženskami.
Ustvarjalni akt na Ljubljanskem gradu si je skupina avtoric in avtorjev zamislila kot razstavitev podobe žrtvovanja, in sicer tako, da bi vsi in zlasti ženske, ki so doživljale in doživljajo žrtvovanje in zatiranje, osvestile svojo neodvisno poglobljeno moč.
Nada Kirn Špolar
18. 10. 1425 so utopili Veroniko Deseniško.
Avtorici: Marjetka Godler (umetniški vodja), Nada Kirn Špolar; zvočni efekti: Tomaž Grom; avtorice postavitve: Zlatka Knapič, Majda Golob, Katjuša Tavčar, Tjaša Bavcon, Boštjan Mljač, Sonja Toplak, Helena Škrbec, Vesna Mirtelj, Nataša Gala, Urban Novak, Meta Gunde, Barbara Černe, Maja Ferme, Mateja Jager, Mateja Kumar, Nadja Lapajne, Ksenja Berkopec, Mojca Janželj, Janja Jadranka Marot, Nataša Kovač; tehnični direktor: Tomaž Štrucl; oblikovalka luči: Slavica Radović;
podpora: Kabinet županje Mesta Ljubljane, MOL Oddelek za kulturo,
Zavod za odprto družbo Slovenija, KulturKontakt Austria.